آیا قرص جوشان برای ترک اعتیاد مفید است؟

  • ۴۴۵
آیا قرص جوشان برای ترک اعتیاد مفید است؟

آیا قرص جوشان برای ترک اعتیاد مفید است؟ قرص جوشان به قرص‌هایی گفته می‌شود که در آب حل می‌شوند و دارای انواع مختلفی است؛ اما در اینجا صحبت ما در مورد قرص‌های جوشان مولتی‌ویتامین است که می‌تواند در روند ترک اعتیاد کمک‌کننده باشد. کمبود ویتامین‌ها می‌تواند باعث شروع اختلالات مصرف مواد گردد و از طرف دیگر می‌تواند باعث شکست در ترک اعتیاد گردد. در اینجا قصد داریم تأثیر مصرف قرص‌های جوشان مولتی‌ویتامین را باهم بررسی کنیم. برای کسب اطلاعات در زمینه مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

بررسی تأثیر سبک غذایی سالم بر شروع مصرف مواد

افراد به دلایل متعددی به مصرف مواد دچار می‌گردند که یکی از این موارد کمبود در مواد غذایی موردنیاز بدن است. سوءتغذیه فرآیند پروتئین‌سازی مغز را با مشکل مواجه می‌کند و اشکال در فرآیند پروتئین‌سازی موجب کمبود در انتقال‌دهنده‌های عصبی مثل سروتونین، نوراپی نفرین، استیل کولین، دوپامین و… در مغز می‌گردد. کمبود هرکدام از این مواد باعث بروز حالات اضطرابی یا افسردگی در زندگی می‌شود و مقدمه‌ای برای شروع مصرف مواد است.

افرادی که به مصرف مواد روی می‌آورند یا اضطراب زیادی را تجربه کرده‌اند و به دلیل فرار از این اضطراب، تصمیم به مصرف مواد مخدر برای تسکین موقت گرفته‌اند و یا در ایجاد هیجانات مثبت در درون خود ضعف داشته‌اند و برای کسب هیجان کاذب و زودگذر به مصرف مواد روی آورده‌اند. در هر دو مورد مصرف غذاهای مناسب و همچنین مولتی‌ویتامین‌ها می‌تواند مؤثر باشد. به‌عنوان‌مثال، مصرف ویتامین‌هایی که سروتونین را در مغز افزایش می‌دهد باعث کاهش سطح کلی اضطراب می‌گردد و همین امر موجب می‌شود تا فرد به‌احتمال کمتری سراغ مواد اعتیادی برود.

در مقابل اگر افراد به مصرف ویتامین‌هایی بپردازند که هیجانات خوشایند و شادی‌آور در آن‌ها ایجاد کند، دیگر لازم نیست برای ایجاد هیجانات زودگذر در خود به مصرف مواد اعتیادی بپردازند. نکته دیگر اینکه مصرف ویتامین‌ها باعث تغییر کلی در سبک تغذیه افراد می‌گردد و عاملی محافظتی در برابر ابتلا به اعتیاد محسوب می‌شود. حالا که تأثیر مواد غذایی و مولتی‌ویتامین‌ها را در فرآیند شروع مصرف مواد بررسی کردیم به تأثیر مواد غذایی و مولتی‌ویتامین‌ها در فرآیند ترک می‌پردازیم. برای اطلاع از تغذیه سالم کلیک کنید.

 

اینفوگرافیک قرص جوشان برای ترک اعتیاد
اینفوگرافیک قرص جوشان برای ترک اعتیاد

تأثیر قرص جوشان مولتی‌ویتامین در فرآیند ترک

یکی از عوارض اعتیاد، ناتوانی بدن در جذب مواد غذایی موردنیاز است. پس برای اینکه بتوانیم مواد موردنیاز بدن را تأمین کنیم مولتی‌ویتامین‌ها می‌تواند کمک‌کننده باشد. استفاده از مولتی‌ویتامین‌ها می‌تواند اثرات ترک مصرف را نیز کاهش دهد زیرا بعضی از ویتامین‌ها جایگزین اثرات مصرف مواد در بدن می‌شوند و میل به مصرف مواد را کاهش می‌دهند. مولتی‌ویتامین‌ها می‌توانند با به تعادل رساندن بدن، میل به مصرف هرگونه مواد اعتیادی را در بدن کاهش دهند به این دلیل که افراد معتاد معمولاً به مشکلات جسمانی خاصی مبتلا می‌گردند و همین موضوع می‌تواند فرآیند ترک را با مشکل بیشتری مواجه کند.

از طرف دیگر خود کمبود مواد غذایی می‌تواند باعث ایجاد ضعف و استرس در فرد گردد که به‌نوبه خود دلیلی برای ناکام گذاشتن فرآیند ترک می‌شود. در زیر به‌صورت جداگانه و خلاصه به تأثیر مصرف هرکدام از ویتامین‌ها برای سلامتی بدن و کمک به فرآیند ترک اعتیاد می‌پردازیم.

1. مزایای مصرف ویتامین C

این ویتامین تأثیر زیادی بر عوارض ترک مواد دارد. دلیل تأثیرگذاری بسیار زیاد این است که باعث افزایش انتقال‌دهنده‌های دوپامین و گلوتامات در مغز می‌گردد. افزایش دوپامین موجب ایجاد سرخوشی و لذت در انسان‌ها می‌گردد و دقیقاً مشابه همان کاری را انجام می‌دهد که مواد اعتیادی در مغز انجام می‌دهند. درواقع مواد اعتیادی نیز باعث افزایش ترشح دوپامین و ایجاد سرخوشی و لذت می‌شوند. به همین دلیل است که می‌گوییم مصرف ویتامین C منجر به پیشگیری از عوارض ترک مواد می‌گردد؛ زیرا ویتامین C می‌تواند همان سرخوشی ناشی از مصرف را هرچند با شدت کمتر ایجاد کند.

افزایش گلوتامات اثر تحریکی بر مغز دارد و باعث سرعت عمل بیشتر و همچنین بهبود عملکرد حافظه می‌گردد. گلوتامات ماده‌ای است که مهم‌ترین انتقال‌دهنده ضد اضطرابی یعنی گابا از آن به وجود می‌آید. وقتی سطح گابا در مغز بالا باشد ما احساس اضطراب زیادی را تجربه نمی‌کنیم و احتمال اینکه به سراغ مواد برویم خیلی کمتر است.

درواقع ویتامین C هم در مورد افرادی که به دلیل اضطراب به سراغ مواد می‌روند و هم کسانی که به دلیل هیجان خواهی به مصرف مواد می‌پردازند کمک‌کننده است. به همین دلیل هم اکثر شرکت‌های تولیدی قرص جوشان روی ویتامین C تمرکز بیشتری دارند و در کل مصرف آن بیشتر از ویتامین‌های دیگر کاربرد دارد. از طرف دیگر، ترک مواد مخدر موجب حس درد در عضلات بدن می‌گردد که یکی از عوارض خماری است. ویتامین C در کنترل و کم کردن درد عضلات تأثیر دارد و به افراد کمک می‌کند تا بهتر بتوانند عوارض جسمانی ناشی از ترک را تحمل کنند.

2. مزایای مصرف ویتامین B

ویتامین B جزو آنتی اکسید‌های بسیار قوی به‌حساب می‌آید و باعث پاک‌سازی بدن از مواد سمی موجود در بدن می‌گردد. ویتامین B در بهبود عملکرد دستگاه گوارش تأثیر دارد، باعث بهبود حافظه و فراموشی می‌گردد و به‌صورت کلی در سلامت مغز تأثیر به سزایی دارد.

به دلیل اینکه مصرف مواد مخدر موجب اختلال در جذب و هضم غذا می‌گردد، این ویتامین می‌تواند به بهبود جذب مواد غذایی و تبدیل مواد قندی به انرژی کمک کند. مصرف بیش‌ازحد الکل موجب کمبود یکی از ویتامین‌های گروه B به نام تیامین می‌گردد. در صورت کمبود این ویتامین افراد مبتلابه اختلال در حافظه مربوط به گذشته می‌گردند. مصرف این ویتامین می‌تواند تا حدودی این مشکل را برطرف کند.

3. مزایای مصرف ویتامین E

این ویتامین باعث محافظت از سلول‌ها در برابر رادیکال‌های آزاد می‌گردد و باعث بهبود سلامتی بدن می‌گردد. خاصیت دیگر آن ترمیم بافت‌های پوستی است که می‌تواند خشکی پوستی ناشی از مصرف مواد را بهبود بخشد. همچنین این ویتامین باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می‌گردد و برای افراد معتاد که معمولاً بدن آن‌ها به دلیل آسیب‌های ناشی از مصرف مواد دچار ضعف شده مفید است.

4. قرص جوشان برای ترک اعتیاد | مزایای مصرف ویتامین D

منبع اصلی تأمین این ویتامین نور خورشید است. مهم‌ترین تأثیر نور خورشید ایجاد احساس نشاط و شادی در افراد است به حدی که برای بعضی از افراد افسرده، نوردرمانی توصیه می‌گردد. به این صورت که از آن‌ها خواسته می‌شود اول صبح چشمان خود را برابر نور یک چراغ قرار دهند و مدت‌زمانی را در این حالت بگذرانند.

در بین عموم فرض براین است که این ویتامین صرفاً برای تولید کلسیم و جلوگیری از پوکی استخوان مفید است اما تحقیقات بسیار زیادی تائید کرده که این ویتامین باعث تولید سروتونین در مغز می‌گردد. سروتونین مهم‌ترین انتقال‌دهنده برای ایجاد آرامش در بدن است و باعث ثبت خلق‌وخو و جلوگیری از پرخاشگری می‌گردد.

تحقیقات نشان داده است که کمبود ویتامین D موجب بروز اضطراب در افراد می‌گردد و احتمال ابتلا به اختلالات اعتیادی را افزایش خواهد داد. دلیل این امر به سلامت روحی و روانی افراد برمی‌گردد. معمولاً اختلالات اعتیادی همراه با اختلالات اضطرابی بروز می‌کنند و اگر بتوانیم با مصرف ویتامین D اضطراب افراد را کاهش دهیم به‌صورت خودکار احتمال ابتلای افراد به اعتیاد را نیز کاهش خواهیم داد. برای اطلاع از درمان اضطراب کلیک کنید.

قرص

عوارض مصرف بیش‌ از حد قرص جوشان مولتی‌ویتامین

مصرف ویتامین‌ها به‌صورت طبیعی و از طریق مواد مختلف عوارض جسمانی ایجاد نمی‌کند اما مصرف بیش‌ازاندازه مولتی‌ویتامین‌هایی که به‌صورت پودر، قرص و… هستند می‌تواند عوارض جسمانی به همراه خود داشته باشد. در اینجا سعی می‌کنیم عوارض مصرف هرکدام از قرص ویتامین‌ها را به‌صورت جداگانه بررسی کنیم.

1. عوارض مصرف قرص ویتامین C

درصورتی‌که این قرص‌ها بیشتر از 2000 میلی‌گرم در روز مصرف گردند، می‌تواند منجر به مشکلاتی از قبیل حالت تهوع، کم‌خوابی، سردرد، گرفتگی عضلانی، ترشح بیش‌ازاندازه اسید معده و… گردد. برای مصرف قرص جوشان ویتامین C حتماً باید با یک پزشک مشورت کنید زیرا می‌تواند با داروهای دیگر دچار تداخل گردد و عوارض مسمومیت ایجاد کند.

از طرف دیگر این ویتامین می‌تواند در صورت داشتن بیماری‌های خاصی از قبیل هموکروماتوزیس مشکل‌ساز گردد. در این بیماری مقدار آهن موجود در بدن زیاد است و اگر کنترل نشود، می‌تواند موجب ضعف و بی‌حالی، اختلال در کبد، نارسایی قلبی و… گردد. پس در هنگام مصرف این ویتامین برای ترک اعتیاد باید مراقب باشید.

2. قرص جوشان برای ترک اعتیاد | عوارض مصرف قرص ویتامین B

مصرف قرص‌های ویتامین گروه B معمولاً مشکل خاصی را ایجاد نمی‌کند اما اگر در دوز خیلی بالا مصرف شود، می‌تواند منجر به مشکلاتی از قبیل نارسایی کبد، حالت تهوع، افزایش قند خون، حساسیت به نور و ضعف در اعصاب گردد. مصرف قرص ویتامین B موجب زرد شدن رنگ ادرار می‌گردد که البته این عارضه بی‌خطر است و نگرانی خاصی ندارد اما اگر به هر یک از عوارض بالا یا مورد مشکوک دیگری بعد از مصرف قرص ویتامین برخوردید حتماً به پزشک مراجعه کنید. در زمان بارداری تا حد امکان از این قرص استفاده نکنید.

3. عوارض مصرف قرص ویتامین E

یکی از مزایای مصرف ویتامین E باز شدن رگ‌های خونی و جلوگیری از تصلب شرایین است اما در صورت مصرف بیش‌ازاندازه این ماده، خون شما رقیق می‌شود و منجر به خونریزی مهلک می‌گردد. همچنین مصرف بیش‌ازحد این ویتامین می‌تواند منجر به خونریزی مغزی و سکته گردد.

دوز مصرفی قرص این ویتامین نباید بیش از 1000 میلی‌گرم در روز باشد زیرا می‌تواند منجر به عوارض ذکرشده در بالا گردد. تداخل دارویی خاصی در این ویتامین وجود ندارد مگر با رقیق‌کننده‌های خون مثل آسپرین و وفارین که باعث نیرومندی اثر آن‌ها می‌گردد و می‌تواند مشکل‌آفرین باشد.

4. قرص جوشان برای ترک اعتیاد | عوارض مصرف قرص ویتامین D

مصرف بیش‌ازاندازه ویتامین D می‌تواند باعث ایجاد مازاد این ویتامین در خون گردد و افزایش کلسیم را به همراه داشته باشد. افزایش کلسیم موجب احساس ضعف و بی‌حالی و سرگیجه می‌گردد و باعث ابتلا به تکرر ادرار می‌گردد. از دیگر عوارض آن می‌توان به نارسایی کلیوی و بی‌اشتهایی اشاره کرد.

نکته جالب اینکه مهم‌ترین مزیت ویتامین به استحکام استخوان مربوط می‌شود اما در صورت مصرف بیش‌ازاندازه این ماده ممکن است رسوب کلسیم در بدن منجر به پوسیدگی استخوان گردد. پس حتماً در مصرف قرص ویتامین D مراقب باشید تا بیش‌ازاندازه مصرف نکنید.

ترک اعتیاد با قرص جوشان

شیوه استفاده از قرص جوشان مولتی‌ویتامین در ترک اعتیاد

همان‌طور که می‌دانید این قرص‌ها به‌عنوان مکمل‌های غذایی مصرف می‌شوند و به‌هیچ‌عنوان نباید از آن‌ها به‌عنوان جایگزین مواد غذایی استفاده گردد. در بالا به عوارض مصرف بیش‌ازحد این مولتی‌ویتامین‌ها اشاره کردیم و به همین دلیل در ادامه شیوه سبک تغذیه‌ای سالم در هنگام ترک اعتیاد را بررسی می‌کنیم.

1. قرص جوشان برای ترک اعتیاد | افزایش وعده‌های غذایی

مهم‌ترین نکته در مورد سبک تغذیه در هنگام ترک اعتیاد این است که باید وعده‌های غذایی خود را افزایش دهید. یکی از عواملی که می‌تواند مصرف مواد را افزایش دهد و در فرآیند ترک تداخل ایجاد کند، افزایش یا کاهش زیاد در قند خون است. برای جلوگیری از این اتفاق باید سعی کنید مرتب میزان قند خون بدن خود را با افزایش تعداد وعده‌های غذایی و سبک کردن مقدار آن‌ها تعدیل کنید.

بهترین سبک مصرف در این موارد اضافه کردن دو میان وعده به وعده‌های غذایی اصلی است. به این صورت که بعد از صبحانه و قبل از نهار یک میان وعده مصرف کنید و بعد از نهار در هنگام عصر نیز یک میان وعده دیگر میل کنید تا قند خون شما در طول روز متعادل بماند.

2. پرهیز از مصرف بیش‌ازاندازه چربی و قند و کافئین

از مصرف بیش‌ازاندازه چربی‌ها پرهیز کنید. مصرف چربی‌ها می‌تواند منجر به تحریک‌پذیری و خستگی در افراد گردد و فرآیند ترک را با مشکل مواجه کند. همچنین از مصرف شیرینی و قند تا حد امکان اجتناب کنید زیرا آن‌ها باعث افزایش قند خون می‌شوند. افزایش قند خون می‌تواند منجر به افزایش ضربان قلب و اضطراب در افراد گردد. کافئین و قهوه نیز به دلیل ایجاد میل به مصرف مواد و تغییرات رفتاری دیگر از قبیل پرخاشگری و تحریک‌پذیری بهتر است در مراحل اولیه درمان مصرف نشود.

3. استفاده از فیبرها مثل میوه‌ها و سبزیجات تازه

یکی از عوارض مصرف مواد ایجاد یبوست مزمن است. در این زمینه از فیبرها غافل نشوید. میوه‌ها و سبزیجات می‌تواند باعث کمک به هضم و جذب غذا شود و از ایجاد یبوست جلوگیری کند. حتماً از دم‌نوش‌های طبیعی استفاده کنید زیرا باعث آرامش در روح و روان می‌شوند و می‌توانند در فرآیند ترک مؤثر باشند. برای اطلاع بیش تر در زمینه غذاهای مفید برای ترک اعتیاد کلیک کنید.

قرص جوشان

4. قرص جوشان برای ترک اعتیاد | مصرف منظم آب

مصرف آب حداقل باید هشت لیوان در روز باشد. آب باعث پاک‌سازی بدن از سموم می‌شود. می‌توانید از آب‌میوه‌ها در این زمینه کمک بگیرید. آب هندوانه برای پاک‌سازی سموم ناشی از مصرف مواد بسیار مفید است. آب انار سرشار از ویتامین‌های گروه B و C است که باعث جلوگیری از آسیب به سلول‌ها در حین فرآیند ترک و ترمیم بدن می‌گردد.

مصرف شیر نیز برای پاک‌سازی بدن از سموم بسیار مفید است. دلیل اینکه هنگام آلودگی هوا مصرف شیر توصیه می‌شود نیز همین است. برای افرادی که در فرآیند ترک هستند مصرف شیر می‌تواند مفید باشد. البته توجه داشته باشید که شیر جزو مواد دیرهضم به‌حساب می‌آید به همین دلیل توصیه می‌گردد که در مواقعی مصرف کنید که معده‌تان توانایی هضم و جذب آن را داشته باشد. به‌عنوان‌مثال در هنگام صبح و بعد از مصرف صبحانه زمان مناسبی برای مصرف شیر است. برای اطلاع از شیر برای ترک اعتیاد کلیک کنید.

5. خوردن غذاهای تهیه‌شده از غلات و حبوبات

خوردن محصولات تهیه‌شده از غلات، نخودفرنگی، لوبیا توصیه می‌شود؛ اما به دلیل آسیب‌های ناشی از مصرف مواد که منجر به اختلال در دستگاه گوارش می‌شود بهتر است غذاهای دیرهضم مثل گوشت قرمز مصرف نکنید. مصرف غذاهای حاوی امگا 3 مثل ماهی، میگو و تخم‌مرغ به دلیل کمبود مواد تشکیل‌دهنده آن‌ها در بدن برای هر فردی ضروری هستند. ویژگی مهم آن‌ها آرامش بخشی و کاهش اضطراب در زندگی است که می‌تواند به فرآیند ترک کمک زیادی بکند. برای اطلاع از کاهش اضطراب کلیک کنید.

سخن آخر

فرآیند ترک اعتیاد فرآیندی پیچیده و زمان‌بر است و خوش‌خیالی است اگر فرض کنیم که مصرف یک مولتی‌ویتامین یا دیگری می‌تواند در این فرآیند تأثیر زیادی برجای بگذارد. توصیه ما این است که در کنار استفاده از رژیم غذایی مناسب و مکمل‌های غذایی حتماً با یک روان‌شناس متخصص در زمینه اختلالات اعتیادی در ارتباط باشید. متخصصان حامی می توانند در این زمینه شما را یاری کنند. برای کسب اطلاع بیش تر در زمینه مشاوره تلفنی کلیک کنید.

منبع سایت حامی هنر زندگی

محبوب ترین مطالب

پربحث ترین مطالب

نظرات خوانندگان